Vásárlás előtti Autóbiztosítás! Olvassa el ezeket a praktikus tippeket!
Kevés ember gondolkodik az autójuk hosszú távú következményeiről, valamint a biztosításról. Tájékozódjon a biztosításról. Olvassa el ezeket a tippeket, amelyek segítenek a vásárlás során.
A gfb a többi felelősségbiztosításhoz hasonlóan hárompólusú jogviszony, melynek alanyai a biztosító, a biztosított és a károsult. A gfb keretében a biztosítási szerződés alapján a biztosított követelheti a biztosítótól, hogy az általa okozott károk károsult felé történő megtérítését (a szerződésben megállapított mértékig) átvállalja.
A vétlen károsult anyagi kártérítését a különböző államok eltérően szabályozhatják. Az úgynevezett pénzügyi felelősség elve alapján gépjárművezetői engedélyt abban az esetben bocsátanak ki a gépjárművezető számára, ha az igazolni tudja, hogy baleset esetén jelentős összegű kártérítést képes biztosítani. A legtöbb országban azonban ma már bevezették a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) rendszerét. Ennek nyomán a forgalomba eleve csak a biztosítással rendelkező járművek kerülhetnek be. Magyarországon szintén ez a szabályozás érvényesül.
A kgfb kötelező jellege abban is megmutatkozik, hogy a biztosítóknak is kötelezően be kell fogadniuk minden, a díjtarifáiknak megfelelő ügyfélajánlatot.
A gfb olyan károkra kínál fedezetet, amelyet a gépjármű üzemben tartója vagy vezetője okoz más, harmadik szereplőnek, és amelyekre a hatályos jogszabályok alapján kártérítési kötelezettsége áll fenn (személyi sérüléses, illetve anyagi károk)
Számos országban létezik összevont, általános gépjármű-biztosítás, amelyek a casco- és felelősségbiztosítási elemeket egyaránt tartalmazzák. Magyarországon azonban ezek a biztosítási konstrukciók élesen és egyértelműen elkülönülnek.
A casco-biztosítás eredetileg gépjárműtörés-biztosítás, amely a biztosított gépkocsiban bekövetkező károkra, illetve eltulajdonítás esetén a pótlás költségeire biztosít fedezetet.
A biztosítási védelem a biztosítás jellege alapján változó kiterjedésű lehet. Teljes körű casco esetén a biztosítási védelem egyaránt kiterjed az elemi károkra, töréskárokra, a lopáskárra, illetve az üvegtörésre is. Részleges védelmet nyújtó casco esetén a védelem csak egyes kárfajtákra terjed ki (lopás casco, törés casco, stb.)
A casco biztosítás a gépjármű széria kivitelű tartozékaiban keletkezett károkra nyújt szolgáltatást. Az utólag beépített vagy a szériakivitel felett rendelt tartozékok csak abban az esetben biztosítottak, ha az ajánlatban felsorolásra kerültek, és az extra tartozékok pótdíját megfizették.
A casco szerződés meghatározza a biztosított által fizetendő önrész mértékét – Magyarországon a 10 és a 20 százalékos mérték a leggyakoribb, illetve (különösen részleges casco esetén) a kártérítésre vonatkozó felső limitről is rendelkezhet. A magasabb önrész, illetve az alacsonyabb kártérítési limit lényeges kedvezményt jelenthet a biztosítási díjakban.
Új vagy használt autó vásárlásakor ne felejtse el figyelembe venni a biztosítási költségeket. Lehet, hogy álmai autója olyan biztosítási díjjal jár, amely a havi törlesztőrészletet elérhetetlenné teszi. Végezzen némi kutatást, mielőtt vásárolni indul. Az interneten megtalálhatja a különböző autómodellek átlagos díjait, vagy a biztosítási ügynöke megadhatja ezt Önnek.
Ne feledje, hogy a biztosításhoz felelősségtudattal kell viszonyulnia. Nem csak a járművéről van szó, hanem arról is, hogy a jármű hogyan van biztosítva. Használja az itt olvasott tippeket, hogy mindig a lehető legjobb ajánlatot kapja az autóbiztosítási díjra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.