Autójavítási tippek!
Márkaszervizbe, autóklubba vagy a szomszéd szerelőjéhez? Minden kötelező műszaki felülvizsgálatnál vagy meghibásodásnál ez a legfőbb kérdés, amit el kell döntenünk.
Ha autóját elviszi a szerelőhöz, ne távozzon, amíg nem kapott teljes diagnózist arról, hogy mit kell javítani. Ha a szerelő nem hajlandó azonnal megnézni az autót, vagy nem akar árajánlatot adni az általa diagnosztizált problémákra, keressen valaki mást.
Nehezen indul be az autója? Valószínűleg az akkumulátorát fel kell tölteni vagy ki kell cserélni. Ellenőriznie kell az akkumulátor töltöttségi állapotát. Használhat hidrométert vagy feszültségmérőt, attól függően, hogy milyen típusú akkumulátorral rendelkezik. Ha rendszeresen töltötte az akkumulátort, akkor lehet, hogy itt az ideje egy újnak.
Az autó akkumulátorának cseréje gyors és egyszerű. Általában az akkumulátor tetején lévő klipsz kioldásával, majd egy csavarkulcs segítségével a csatlakozók meglazításával és eltávolításával jár. (Természetesen ezt leállított motorral kell végeznie!) A csatlakozókat drótkefével tisztára kefélheti. Emelje ki a régi akkumulátort, és helyezze a helyére az új akkumulátort. Rögzítse biztonságosan a csatlakozókat, és rögzítse újra a kapcsot. Most már készen állhat a használatra!
A szerviz munkafelvevője a tulajdonos jelenlétében végzi el a felemelt autón a hibamegállapítást, és beszéli meg pontosan a megbízóval, mit kell javítani, kicserélni. Ezután részletes jegyzőkönyvet készít a vállalásról, amelyet mindketten aláírnak.
Lehetőleg ne hagyjuk ott az autónkat a szervizben az ilyen munkafelvételi jegyzőkönyv másolata nélkül! Csak ezzel tudjuk ugyanis később igazolni, hogy milyen munkálatokkal bíztuk meg a szervizt. Így később nincs helye vitának. Ráadásul ez igazolja a kocsi átadáskori állapotát, ha netán a szervízben sérülés érné.
Ha új az autónk, akkor a garancia ideje alatt márkaszervizbe vagy olyan szerelőhöz kell vinnünk, akinek van jogosultsága az átvizsgálást vagy a javítást pecséttel igazolni a kocsi vezetett szervizkönyvében.
Ragaszkodjunk a várható javítási költség megjelöléséhez, ennek alapján adunk ugyanis megbízást. Ha mégis többe kerül a javítás, akkor maximum 15 százalékkal lépheti túl a szerviz ezt anélkül, hogy erre előzetesen engedélyt kért volna tőlünk. Ha a szerviz netán fix árat garantál, akkor ezt semmi esetre sem lépheti túl!
Ne féljen annyi kérdést feltenni, amennyit csak akar. Ez az Ön autója, és tudnia kell, hogy miért fontos egy adott elemet azonnal megjavítani. Ha bátortalannak érzi magát, vagy nem kap egyenes válaszokat, kérjen második véleményt, mielőtt aláírja a munkát.
Ha a szervizben megállapítják menet közben, hogy többletmunkára van szükség, amely többletköltséggel jár, akkor ahhoz előzetesen be kell szereznie a megbízó engedélyét. Ezért legyünk telefonon lehetőleg mindig elérhetők, ha beadtuk a kocsinkat a szervizbe, különben kénytelenek leállni a munkával, és elhúzódhat a javítás.
Az autóipari problémák az élet frusztráló és túlságosan gyakori részei. Egy bizonyos ponton az autója egyszer csak lerobban Önnek. A cikk elolvasása során elsajátított hozzáértő tippekkel és tanácsokkal felfegyverkezve képesnek kell lennie arra, hogy saját maga kezelje a kisebb autós problémákat, és elkerülje a javításokra fordított túlköltekezést.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.